Animeler ve Mangaların Farkı

Hepinize merhabalar. Bir anime izleyicisi ve manga okuru olarak bu ikisinin arasındaki farkı, iki tarafın da artı ve eksilerini size sunmak istedim. Eksikler olabilir, bunları da belki seriye devam niteliğinde yazabiliriz.

Öncelikle animeleri ve mangaları tanımlayacak olursak, bir yazar ve çizer ekibi tarafından belirlenen konu ve karakterlerle oluşturulan çizgi romanlara manga deniyor. Kitap üzerinde hareketsiz, siyah beyazlar. Animeler ise genelde bir manga serisi üzerinden yola çıkılarak onların renklendirilmiş, seslendirilmiş ve hareketlendirilmiş halde sunulması ile dizi şeklini almış olmalarıdır. Elbette farkları çok. Şimdi gelelim o farklara:

 

1- Animelerin seslendirilmesi

Her zaman okuyucunun hayaline kalmış olan mangalardansa animelerin seslendirilmesi canlılık katıyor denebilir. Verilen tepkiler, tonlamalar da yerine göre duyguları pekiştiriyor. Seslendirmenin de üstüne kullanılan müzikler bu duyguları iyice destekliyor ve etkileyici bir hava oluşuyor. Ses yönetimi konusunda artıları sayesinde animeler bir tık daha önde.

 

2-Elbette renkler ve sahneler!

Seslendirmeden bahsettik mâdem, renkli olmalarından da bahsetmezsek olmaz. Animeler mangaların renklendirilmiş hali olduğu için bazı duyguların geçişleri veya sahnelerin efektleri daha belirgin şekilde yaşanabiliyor. Örnek verecek olursak ruh haline göre rengi değişen bir karakter olarak Koro-Sensei (Suikast Sınıfı) için mangada tamamen okuyucunun zihin canlandırmasına bırakılmıştı. İki şekilde de sevenler olabilir elbet, biz sadece farkları göz önüne koyuyoruz.

 

3- Animelerdeki ek karakterler veya olaylar

Bazen çok değerli yere sahip olabilecek karakterler bile eklenebiliyor. Bazen ise öylesine bir yan karakter. Ama mangalardan farklı olarak fazladan karakter eklenmesi olayını sık sık görüyorum. Aynı şekilde çok fazla mangada geçmeyen olay söz konusu olabiliyor. Uzun animelerde daha fazla. Mangada geçmeyip animede geçen bu bölümlere “filler bölümler” deniyor. İzlenmesi gereksiz bölümler diye de geçen bu bölümlerde genellikle çok önemli şeyler olmuyor ve sadece animeyi uzatmakla sınırlı kalıyorlar. Bu açıdan az ve öz bir şey istiyorsanız mangaları tercih edebilirsiniz.

 

 

4- Mangalarda olup animelere konulmayan bölümler

Mangalarda geçse bile bazı bölümler maalesef animelere konulmuyor. Belki aynı filler bölümler gibi kritik bir şey olmadığı için gereksiz görüldüğündendir, bilinmez.

 

 

5-Hatalar

Animelerde hızlı geçişler, mangalardan daha özensiz animasyon çizimleri ve bunların oynatılması sırasında bir sürü hatalar göze çarpabiliyor. Yukarıdaki yazıların aksine animasyona dönüştürülmesi her zaman iyi bir şey değildir çünkü animasyonun da iyisi kötüsü var. Fakat mangalarda bu durum söz konusu değil. En ufak kutucuktaki çizim için bile öylesine çalışıyorlar ki! Bunlar arasındaki geçişleri de hem çok profesyonel yapıyorlar hem de okuyucunun beyni zaten tamamlayıcı nitelikte görevini yapıyor. Bu açıdan mangalar da bir adım önde.

 

 

6- Her Dilde Ulaşabilme

Türkiye’de Japonca manga çok az bulunduğu gibi Türkçe’ye çevrilmiş mangalar da o kadar fazla değiller. Ama anime çevirisi yapan onlarca site var ve istediğimiz animeye istediğimiz dilde ulaşabiliyoruz. Vakit, nakit ve dil açısından da animeler bir tık daha önde.

Bir sürü şey saydık ve animelerin daha önde olduğu sonucu çıkmış olsa da herkesin kendi zevki farklıdır, manga okumayı çok seviyor olmam gibi.. Belki serinin devamında görüşürüz, şimdilik bu kadar!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Kakegurui Live-Action devam filmi 2021’de geliyor

Next Post

Boku no Hero Academia üçüncü filmini duyurdu

Related Posts