Kokoro Connect İnceleme

Merhabalar! Bugün sizler için ”Kokoro Connect” animesinin incelemesini yapacağım.

Tür: Romantizm, Okul, Yaşamdan Kesitler, Doğaüstü Güçler, Komedi, Dram

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 17

SPOILERSIZ KONU ÖZETİ:

Animemiz beş sıradan lise öğrencisinin yaşadığı doğaüstü olayları konu ediniyor. Yoshifumi, Himeko, Yui, Iori ve Taichi okullarında bir kulübe katılma zorunluluğu olduğundan ve hiç ilgilerini çeken bir kulüp olmadığından bir “Kültür Kulübü” kurarlar. Kültür Kulübü’nü oluşturan bu beşli birbirleriyle iyi arkadaş olurlar. Öyle ki nedenini bilmedikleri bir sebepten kendi aralarında beden değiştirmeye başlarlar. Ne zaman beden değişimi olacağı veya kimler arasında gerçekleşeceği asla belli değildir. Ekip ne olduğunu çözmeye çalışırken sınıf öğretmenlerinin içine girmiş bir uzaylı (Heartseed) yalnızca bir deney yaptığını, ekibin yakınlık derecesini sınadığını söyler. Ekip doğal olarak karşı çıkar ancak bu uzaylı yaratık çok kuvvetlidir, boyun eğmek zorunda kalırlar. Beşlimiz bu süreci beraber aşmaya, ve vücut değişiren arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışır.

Anime incelemesi (Spoiler içerir!):

KARAKTER TANITIMI:

Yaegashi Taichi: Oldukça özverili, düşünceli ve yardımsever bir karakterdir kendisi. Öyle ki ona doğrudan yararı olmayacak ya da kendi canını yakabilecek bir şey olsa dahi başkalarına yardım etmek için büyük çaba sarf etti anime boyunca. İnaba o yüzden Taichi’ye ”Düşüncesiz Çılgın” lakabını taktı. Benim için başkalarının acı çekmesine dayanamaması gerçekten büyük bir zayıf noktaydı. Öyle ki 5.Bölümde Iori ağır yaralıyken Heartseed’in birden ortaya çıkıp ve isterlerse birinin Iori ile beden değiştirebileceğini, ve ruhunu Iori’nin ruhu için feda edebileceğini söylediği zaman, Taichi bunu ikinci defa bile düşünmeden kabul ettiğinde oldukça şaşırmıştım. Inaba ona bencil diye bağırarak, onun eksikliğinde ne kadar üzüleceğini belirttiğinde bile Taichi başkasının acı çekmesine dayanamadığını söylerek fikrini değiştirmemişti. Bu sahne bile onun kişiliğini büyük ölçüde özetliyor. En başta Amerikan Güreşi ile alakalı bir kulübe girmek istedi, ancak öyle bir kulüp olmadığını anlayınca Kültür Kulübüne katıldı.

Inaba Himeko: Bilgi toplama ve analiz etme konusunda üst düzey bir yeteneği vardır ve doğal olarak kulüp üyeleri hakkında birçok özel ayrıntıyı bilir. Sakin ve mantıklı olmasına rağmen garip durumlarla başa çıkmakta zorlanır ve işlerin kontrolünden çıkmasını sevmez. Kendisine has güçlü bir görünümü ve liderlik hissiyatı vardır ve bu güçlü kimliğini korumak için elinden geleni yapar. Erkeksi bir tonda konuşabilir veya sert tavır takınabilir. Tüm bunlara rağmen arkadaşlarına karşı çok düşüncelidir. Benim açımdan Inaba’nın en büyük eksikliği kesinlikle güven problemiydi. Başkalarının sürekli ona ihanet edeceğini düşündüğünden hayatı boyunca hiç arkadaş edinemedi. Kendisi de bu özelliğinden nefret etmesine rağmen bu özelliğini yenme konusunda hep zorlandı. Anime onun ”duvarlarını” nasıl indirdiğini ve nasıl sonunda arkadaş edindiğini gerçekten harika işledi. En başta ise Bilgisayar Kulübü’ne üyeydi, ancak başkan ile yaşadığı problem yüzünden Kültür Kulübü’ne katıldı. Kendisi izlediğim diğer seriler dahil en sevdiğim karakterlerden birisidir.

Yui Kiriyama: Yui’nin gerçekten hayran olduğum çok canlı bir kişiliği vardır. Duygularını ve düşüncelerini çekinmeden açıkça söyleyebilen birisidir. Genellikle tatlı nazik bir kişiliği olmasına rağmen karatede ustadır, gerektiğinde yeteneklerini sergilemekten hiç çekinmez. Erkekleri bir tık sevmez, dolayısıyla romantik ilişkiler hakkında pek bir bilgisi yoktur. Erkekleri sevmeme nedeni ortaokulda yaşadığı tacizdir. Karakterin en büyük eksikliğinden biri de buydu bana göre. Seri boyunca erkeklere yaşadığı güvensizliği yenmeye çalıştı ve sonunda bir mesafe gidebildi. Diğer eksikliği ise serinin başında özgüveni oldukça zayıftı ve arkadaşlarına yaslanmaktan başka bir şey yapamadı. Ancak bölümler ilerledikçe kendisi ruhen güçlendi ve kendine inanmayı başardı. En başta Fantezi Kulübü’ne girmek istedi ancak kapatıldığını görünce Kültür Kulübü’ne katıldı.

Nagase Iori: Açık konuşacağım, ben bu karakteri sevmiyorum. Başlarda sevilesi bir karakterdi ama telepati yoluyla düşüncelerin herkes tarafından duyulabildiği evrenlerinde, asıl düşünceleri belli olduktan sonra nasıl bir karakter olduğu açığa çıktı. Başlarda oldukça sevecen, arkadaş canlısı, popüler bir karakterken aslında tüm sevecenliğinin rol olduğunu, sadece topluma uyum sağlamak için rol yaptığını öğrendiğimizde gerçekten benden büyük bir nefret kazandı. Bunu yapması için gösterilen sebep bana oldukça saçma geldi. Kişiliği yüzünden yaşıtlarından ve toplumdan dışlansa, bu sebeple rol yapsa yine alttan alabilirdim. Ama sırf üvey babalarının beklentisini karşılamak için bambaşka biri gibi davranması bana çok saçma geliyor. Seri boyunca diğerleri gibi bir gelişme göstermezken az önce bahsettiğim son fenomen onu büyük ölçüde yaraladı ve Iori asıl benliğini unuttuğunu fark etti. Bu yüzden ekiple arasına mesafe koydu ve diğerlerini kendisinden uzaklaştırmak istedi. En sonunda Iori arkadaşlarının onun için olan çabasını fark etti ve olmadığı gibi birisi gibi davranmaktansa gerçek benliğini yaşatmayı kabullendi. Iori en başta öğretmenlerinin onun için bir kulüp seçmesini istedi ve Kültür Kulübü’ne yerleştirildi.

Aoki Yoshifumi: Bu karakter serideki en “normal” karakterdir. Kendisi Taichi’nin en yakın arkadaşıdır ve Kiriyama’ya ilk görüşten beri aşıktır. Oldukça hafif yürekli ve biraz da aptal olsa da kolayca kendini sevdirdi. Kişiliğine ve utanmaz sapkınlığına rağmen özünde gerçekten anlayışlı, en iyi niyetleri barındıran dürüst birisi. En ciddi ortamlarda bile espri yaparak ortamı yumuşatmayı iyi biliyor. Diğer karakterlerin aksine kendisinin bir eksikliği yoktu. Seri boyunca arkadaşlarına büyük destek oldu ve Kiriyama’nın gözüne girmeye çalıştı. En başta Kız Tavlayanlar Kulübü’ne katılmayı istedi ve okulda olmadığını bile bile ilk tercihi olarak bu kulübü yazdı. Okul yönetimi de onu Kültür Kulübü’ne yerleştirdi.

Anime hakkındaki son yorumum:

Anime arkadaşlık ilişkilerini, ve kişiliklerin en dibinde yatan sorunların bile çözülebileceğini gerçekten harika işlemiş. Seriye en başta çerezlik anime olarak başladım ancak beni gerçekten içine çekti. Bu harika karakterleri tanıdığımda (Iori hariç.) ve yaşadığı rahatsızlıkları öğrendiğimde gerçekten etkilendim. Kendi içlerinde oldukça güçsüz olan bu kişilikler ekip olarak beraber olduklarında, vücut değiştirdiklerinde, bebeklik yaşlarına döndüklerinde veya istemsiz bir şekilde düşüncelerini herkese duyurduklarında bile bunların üstesinden gelmeyi başardılar.

Öyle hoş bir animeydi ki, anime izlemeye yeni başlayan arkadaşlarıma bile rahatlıkla önerebileceğim seviyede.

Kokoro Connect animesini incelediğim bu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Re:Zero ikinci sezon ikinci kısım ne zaman?

Next Post

Farewell, My Dear Cramer Mangası Anime Oluyor

Related Posts