Farklı sebeplerden dolayı yasaklanan animeler

anime

Uzunca bir süredir bazı ülkeler, bilinen çoğu animeyi yasaklayarak tepki çekmeye devam ediyordu ve bu animeler arasında kült sayılabilecek olanlar da vardı. Bu konuda, yasak dalgasına vurulmuş popüler animelerden birkaçını derledik.

Attack on Titan (Çin)

Attack On Titan hayranlarının bu animeyi listede görmesi pek de sürpriz değil. Anime, insanların devler tarafından yenmesini anlatıyor. Seride kan gövdeyi götürüyor ve tüm sezonda kaos ortalığı kasıp kavuruyor. Anime, tüm benliği ile Çin’de yasaklandı. Ancak yasaklanmasının tek nedeni şiddet değil. Çin, animenin insanlar üzerinde psikolojik olarak ne kadar güçlü bir temaya sahip olduğu gerçeğini de beğenmedi. Attack on Titan; Çin’in, toplumlarına zarar vereceği endişesi ile yasakladığı birçok animeden sadece bir tanesi.

High School DxD (Yeni Zelanda)

Çok popüler bir anime serisi ancak geleneksel harem animesi unsurları bulundurduğu için çokça cinsellik içerdiği bilinmektedir. Yeni Zelanda, genç karakterlerin ergenliği nedeniyle içinde sapıkça içerikler bulundurduğu gerekçesi yüzünden gençleri cinsel açıdan sömürdüğünü düşündükleri animeyi yasaklama kararı aldı.

Pokemon (Çin)

Pokemon’un bir ülkede yasaklanmasını sağlayacak ne olabilir ki? Suudi Arabistan’ın bu uluslararası sansasyon hakkında çok garip düşünceleri var. Yasak, Üst Düzey Bilginleri Konseyi Genel Sekreterliği tarafından koyuldu. Oyunu bir kumar türü olarak görüyorlar. Aynı zamanda evrim teorisine insanları çekerek onları başka bir dine geçmeyi de teşvik ediyormuş. Bulunan semboller farklı dinlere karşı davet gibi görüldü yani anime, bu devlet için çok siyonist olarak görüldü.

Midori Shoujo Tsubaki (Tüm Dünya)

Shoujo Tsubaki küresel olarak yasaklanan bir anime. Nedeni aramanıza yardımcı olacak oldukça karanlık ve bunaltıcı bir hikâyesi var. Anime, bir istismar zanlısı ve mistik bir cüce sihirbaz müttefik olarak bir araya gelinceye kadar aşağılanmış genç bir kız hakkındaydı. Grafik içeriği nedeniyle kayıp bir anime olarak anılıyor. İlk yayımlandığında pek çok kişi kasetleri yok etti çünkü rahatsız olmuşlardı. İlk yayımlanmasından yıllar sonra yeniden piyasaya sürüldü ve şu anda bulunması daha kolay.

Tokyo Ghoul (Çin)

Tokyo Ghoul, tüm zamanların en çok satan anime ve manga serilerinden biridir. Ancak Çin’de bazı insanların hatta gençlerin kendi cildinin içine dikiş veya nakışla tehlikeli işler yapabileceği konusunda bir eğilime teşvik ettiğine inanıldığı için yasaklandı. International Business Times gazetesine göre, çok sayıda şiddet ve “kamu ahlakına karşı suç” sergilediği için yasaklandığı söyleniyor.

Yeni listeler ve çok daha fazlası için takipte kalın.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Vampir konulu anime önerileri

Next Post
one punch man

One Punch Man 3. sezon ne zaman?

Related Posts